Čo je Solera?

Solera je špeciálny prepracovaný systém dozrievania, ktorý bol prvýkrát koncipovaný v Španielsku a používa sa pre mnoho rôznych nápojov od rumu, až po, možno trochu prekvapujúco, balzamikový ocot. Jeho cieľom bolo a stále aj je vytvorenie konzistentného, spoľahlivého a teda aj kvalitného produktu.

 solera systém sudy

Ako vyzerá systém solera

Princíp fungovania

Solera po španielsky vo voľnom preklade znamená „na zemi“. Pokiaľ ide o zrenie rumu týmto spôsobom, sudy sú usporiadané v radoch poukladaných na sebe, pričom na najspodnejšej vrstve, teda na zemi, sudy obsahujú najstaršiu zmes rumov.

Ďalší rad sudov nad solerou sa nazýva primera criadera, čo v preklade znamená prvá škôlka. Preklad vám v zásade prezradí všetko. V prvej criadere teda nájdeme rumy stredného zretia. Na najvyššej úrovni je segunda criadera a tu nájdeme rumy s najnižším priemerným vekom.

Rum zo solery sa fľašuje a predáva a ako z najnižšej vrstvy sudov rum ubúda, automaticky sa dopĺňa zo sudov umiestnených vyššie.

 sistema solera

Sistema solera - schéma

Prečo sa vlastne solera robí?

Je to jednoduché. Ako sa rum posúva celým systémom, priemerný vek a doba zrenia sa zvyšuje. Mladšie rumy sú ovplyvnené vekom a zrelosťou starších rumov, tie zrelšie naopak dravosťou a priamočiarosťou tých mladších. Vznikne teda blend, ktorý mladšie a zrelé rumy dokonale vyváži. 

Ako si vybrať solera rum?

Ak vidíte na fľaši slovo Solera, nehľadajte informácie o veku. Vo fľaši je zmes, alebo ak chcete blend rumov a teda nemôžeme hovoriť o presnom veku. Zoberme si napríklad rum Zacapa 23. Na fľaške máme Solera Grand Reserve 23. Je nám teda jasné, že samotný rum nie je 23 rokov starý, ale tvorí ho blend vo veku 6 – 23 rokov.Hovorí sa, že priemerný vek sa môže pohyovať niekde okolo 10 rokov. Ak si teda chcete vychutnať solera rum, nepozerajte veľmi na čísla. Skôr sa riaďte tým, čo vám váš nos a jazyk hovorí a čo vám vaša peňaženka dovolí.

 

(Ne)správne označovanie

Častokrát sa stáva, že sú solera rumy nesprávne označované vekom, ako napríklad - YO alebo Años. Takéto označenia nájdeme aj v niektorých renomovaných podnikoch.

Zlé názvy rumu v menu

Nesprávne označenie solera rumov v jednom z vychytených bratislavských podnikov.

 

Čas premeniť vedomosti na prax

Výber solera rumu je vec vkusu každého jednotlivca. Osobne vám však odporúčam rumy, ktoré mám odskúšané a ku ktorým sa vždy rád vraciam. Rum Zacapa 23 netreba predstavovať, je to špička vo svojej triede. Z menej známych rumov vyskúšajte Ron Millonario 15 Reserva Especial, ktorý zreje na úpätí peruánskych Ánd alebo Botran 1893 Solera 18, ktorý pochádza, takisto ako Zacapa, z Guatemaly. Výber už ponechám na každom z vás.