Milí zákazníci, z dôvodu inventúry skladu budeme vaše objednávky expedovať až v pondelok, 26.7.2021. Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť.

Lost Distillery Auchnagie, 43 %, 0.7 L

Neohodnotené
63 € –14 %
Lost Distillery Auchnagie, 43 %, 0.7 L alko90.sk
63 € –14 % 54 € 45 € bez DPH
Skladom

Historické umiestnenie pálenice Auchnagie bolo Tulliemet v oblasti Perthshire v Highlands. Pálenicu založil v roku 1812 James Duff a fungovala viac ko 100 rokov. Uzavretá bola v roku 1911 z dôvodu zlého dopravného spojenia. AUCHNAGIE Classic Selection whisky je kvetinová, medová whisky s tónmi sušeného ovocia a korenia.


ikony

Detailné informácie

Podrobný popis

Počas posledného storočia zanikla takmer polovica všetkých škótskych páleníc whisky. Mnoho z nich bolo zatvorené z ekonomických dôvodov a následkov prohibície, ale tiež kvôli globalizácii a zlúčenia menších páleníc. The Lost Distillery Company sa zameriava na znovuvytvorenie tých najzaujímavejších whisky zo zaniknutých liehovarov.

Ako hodnotí whisky odborník Ewan Henderson?

Vzhľadom pripomína biele zlato. Vonia po hruškách, grapefruite a sušienkach. V chuti sa prejavujú tóny sladkej hrušky s dyňou a vanilkového pudingu.

 Auchnagie Distillery existoval takmer 100 rokov a začali pracovať ako vzdialený farmársky liehovar a končili svoje dni ako, pravdepodobne, klenot v korune globálnej ríše whisky. „Pri tróne“ destilérky sa vystriedalo najmenej sedem rôznych majiteľov.
Oblasť, tiež známa pod názvom Tullymet, kde sa destilérka nachádzala mala „pod nohami“ veľmi kvalitnú pôdu s dostatkom prúdiacej vody z priľahlých kopcov. Veľa okolitých fariem čerpalo vodu z potokov, ale destilérka to vyriešila tým, že postavila vodný bazén hneď pri liehovare, ktorého pozostatky možno vidieť dodnes.

 

Běžný jačmeň (tiež označovaný ako bygg) bol najbežnejším používaným základom whisky. Bola to starodávna strava, ktorú Vikingovia priniesli do Škótska. Od dostupnosti miestneho a prebytočného jačmeňa teda závisel začiatok a koniec destilačného obdobia. Slabá úroda viedla priamo k kratším ročným obdobiam destilácie alebo v extrémnych prípadoch k žiadnej produkcii. Ako zložka whisky bola jej hlavnou nevýhodou nekonzistentná veľkosť zrna. Tým sa vytvoril nerovnomerne sladový jačmeň, čo viedlo k čiastočne sladovému jačmeňu, ktorý bol rozdrobený, pridávajúc zelenú chuť na chuť whisky.

Výkon závisel vo väčšej miere od toho, koľko mesiacov ročne fungovali liehovary, pretože boli veľmi závislé od miestneho jačmeňa a čo je dôležitejšie od miestneho zásobovania vodou. Ak Auchnagie produkoval v roku 1887 19 000 galónov a mal kapacitu 24 000, potom môžeme predpokladať, že liehovar pracoval približne 9 mesiacov od septembra do mája. Tieto čísla sa rovnajú 2111 galónov za mesiac alebo v modernom meraní na 9288 litrov, ktoré by dnes vypĺňali okolo 77 sudov za mesiac

Peter-Dawson-Drawing_739x1000Industrializácia a dobudovanie Highland Railway v roku 1863 vytvorili prostriedky na prepravu väčšieho množstva produktov do oveľa širšej oblasti vrátane veľkoobchodných trhov v Edinburghu a Perthe.

Okrem whisky sa tieto obchodníci obchodovali s vínom, rumom, sherry a boli zdrojom rôznych druhov sudov, ktoré boli kúpené, predané a znovu naplnené škótskou whisky. Železničný konštrukčný boom v polovici 19. storočia spájal Perth s Invernessom a stanica sa otvorila v Ballinluig v roku 1865. Hlavná línia nasledovala po veľkej časti rieky Spey a niekoľko pobočiek bolo vybudovaných v komunitách, ktoré sú dnes známe pre produkciu whisky , Navrhovaná pobočková linka od Tulliemetu až po Ballinluig nikdy nebola postavená, čo znamenalo prepravu hromadnej whisky až po železničnú dopravu na koni, kým v roku 1910 prestala výroba liehovaru.

 

Z Auchnagieho neskorších dejín je zrejmé, že niektoré whisky dozrievali už niekoľko rokov. Miestni maloobchodníci predávali whisky na "Nikdy menej ako päť rokov".

 

Za úsilím stojí tím odborníkov a archivárov univerzity v Glasgowe, ktorí dohladávajú príbehy s jednotlivými liehovarníkmi a pôvodné výrobné postupy. Výsledkom sú whisky tak, ako boli predtým, vytvorené spojením moderných technológií a generáciami skúseností, bez použitia studenej filtrácie či pridanie karamelu. Sú to stratené podklady pre milovníkov whisky, ktorí hľadajú niečo jedinečné.
Krajina pôvodu: Škótsko
Obsah alkoholu: 43%   

CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC O LOST DISTILLERY?

  

Dodatočné parametre

Kategória: Škótska whisky
Hmotnosť: 1.3 kg
Druh: Blended
Počet rokov: 15
EAN: 0610370680568

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: