Lost Distillery Jericho, 43 %, 0.7 L, GIFT

Darčekové balenie
Neohodnotené
63 € –14 %
Lost Distillery Jericho, 43 %, 0.7 L, GIFT alko90.sk
63 € –14 % 54 € 45 € bez DPH
Momentálne nedostupné
Položka bola vypredaná…

Pálenica Jericho sa nachádzala v údolí neďaleko mestečka Insch v oblasti Aberdeenshire v Highlands. Pálenicu založil v roku 1822 William Smith. Uzavretá bola v roku 1913 z dôvodu nedostatku peňazí a slabej návratnosti. V chuti sa prejavujú tóny ovocného anglického koláča, korenia, vanilky a sherry. Vonia po sušených slivkách, hrozienkach a citrusoch.


ikony

Detailné informácie

Podrobný popis

jericho

Počas posledného storočia zanikla takmer polovica všetkých škótskych páleníc whisky. Mnoho z nich bolo zatvorené z ekonomických dôvodov a následkov prohibície, ale tiež kvôli globalizácii a zlúčeniu menších páleníc. The Lost Distillery Company sa zameriava na znovuvytvorenie tých najzaujímavejších whisky zo zaniknutých liehovarov.

 

 
Ako hodnotí whisky odborník Ewan Henderson?


V chuti sa prejavujú tóny ovocného anglického koláča, korenia, vanilky a sherry. Vonia po sušených slivkách, hrozienkach a citrusoch.

 

Jericho vlak

Prvá zmienka o whisky Jericho pochádzajú z údolia neďaleko mesta Insch. Liehovar bol založený v roku 1822 Williamom Smithom na mieste, ktoré považoval za ideálne na výrobu kvalitnej whisky v menšom rozsahu. Oblasť bola i je známa pre produkciu jačmeňa a okolité kopce sú požehnané množstvom rašeliny. Odľahlosť destilérky od okolitého vplyvu bola z počiatku veľkým plusom, ale neskôr v priebehu storočia, keď sa zvyšoval dopyt museli používať na dopravu whisky záprah drevárskych koní Clydesdale, ktoré ťahali vozíky z a do liehovaru ku najbližšej železničnej stanici v Insch, ktorá bola vzdialená 5 kilometrov od destilérky. William Smith bol hlboko náboženský farmár a brat kazateľa z neďalekej farnosti Oyne. Keďže William Smith nemal veľa znalostí od legálnom pálení, tak si destilérka prešla i trpkým prechodom medzi nelicencovaným destilovaním k tomu legálnemu. Neskôr jeho povesť a bohatstvo pokročili a destilérka sa dostala do dobrých rúk, do rúk jeho nevlastného syna, asistenta a dediča Johna Maitlanda. 

 

jericho-bottle_180x1000Od roku 1864 neskorší majitelia sa snažili vyťažiť z destilérky čo najviac a to najmä novinovou propagáciou v časopise Aberdeen, modernizáciou liehovaru a tiež dopravy. Dopravu vyriešil William Milne, ktorý choval a vycvičil kone. Prvá whisky z Lost Distillery- Jericho bola premenovaná na Benachie a v 19.storočí boli vylepšené zariadenia a mlyny a to umožnilo zdvojnásoviť kapacitu z 25 tisíc galónov na 50 000. Taktiež bol zlepšený marketing značky Benachie, vďaka čomu sa dostala whisky do viac krajín Európy, ale i sveta. Postupom času, koncom 19.storočia, došlo v pálenici k finančným problémom, ale hlavným problémom bol obmedzený prísun vody, čo spôsobilo zánik pálenice.

Krajina pôvodu: Škótsko
Obsah alkoholu: 43%

 

 <<<< Pôvodný motív flaše z 19. storočia

 

 

Chcete sa dozvedieť viac o Lost Distillery?

Dodatočné parametre

Kategória: Škótska whisky
Hmotnosť: 1.3 kg
Druh: Whisky & Whiskey
Počet rokov: 15
EAN: 0610370680681
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: