Ružový gin: ako sa vyrába a ktorý si vybrať?

Ružový gin: ako sa vyrába a ktorý si vybrať?

Ružový gin sa za posledné roky stal skutočným fenoménom. Obľúbený je najmä u nežnejšieho pohlavia, no dobrým drinkom z neho často nepohrdnú ani páni.

My sa v našom blogu pozrieme na tento pútavý druh ginu zblízka, vysvetlíme si ako vznikol, ako sa vyrába, ale aj to, ktoré fľaše ružového ginu sa oplatí otestovať. Poďme teda na to.

Ružový gin v pohári

Ako vznikol ružový gin?

Aj keď dnes poznáme ružový gin v podobe alkoholu, faktom je, že v minulosti vznikol ako istý druh koktailu. Jeho prapôvod by ste našli v Južnej Amerike, kde v 18. storočí nemecký doktor Johan Siegert hľadal liek na tropické choroby žalúdka. Recept, ktorý vynašiel sa stal základom dnešnej podoby bitteru Angostura Bitter

Netrvalo dlho a tento liek sa dostal do Európy, kde neušiel pozornosti anglického námorníctva. Námorníci ho vrelo privítali, keďže žalúdočné problémy na dlhých zámorských plavbách neboli nijakou raritou. Skôr naopak.

Bolo však treba vymyslieť, ako sa bude liek podávať, keďže sám o sebe bol kvôli nesmiernej horkosti takmer nepožívateľný. Ideálnym sa javilo rozriedenie, no pitná voda ako vzácna lodná surovina použitá byť nemohla. Nahradená bola omnoho bežnejším ginom, pričom po rozriedení sa tekutina zafarbila do ružova. Tak vznikla pôvodná podoba ružového ginu.

námorník pijúci alkohol

Námorníci v minulosti obľubovali nielen gin, ale aj rum. Tejto téme sme venovali viaceré články. Odporúčame napríklad blog v tomto odkaze.

Ako sa vyrába ružový gin?

V súčasnosti poznáme ružový gin skôr ako samostatnú kategóriu alkoholu, než koktail. Vyrába sa v podstate takmer identickým postupom ako klasický gin - neutrálny destilát sa infúzuje borievkami a neskôr aj ďalšími druhmi bylín či korenín. Rozdielom v postupe ale je, že na záver výroby sa pri ružovom gine používajú ďalšie farbivá a ochucovadlá, ktoré spôsobia zafarbenie.

Použité môžu byť ingrediencie umelé aj prírodné. Z tých prírodných môžeme spomenúť jahody, maliny, brusnice, šupky tmavého hrozna, rebarboru, či dokonca cviklu. Výrobcovia používajú praktický akékoľvek ovocie, či zeleninu obsahujúcu červené farbivá. Tie pri malej koncentrácii spôsobia ružové zafarbenie a ako bonus majú na gin ešte jeden vítaný efekt.

jahody černice čučoriedky maliny

Tým efektom je, že z typicky suchej, drsnejšej chute ginu sa pri tomto spôsobe výroby stáva voňavý a sladký gin, ktorý sa pije omnoho ľahšie a príjemnejšie. To je asi aj jeden z hlavných dôvodov, prečo je v súčasnosti taký obľúbený.

Svet si nasadil ružové ginové okuliare

Z dát veľkých štatistických spoločností sa dajú vyčítať prekvapivé fakty o ružovom gine. Napríklad, že viac ako 50% ľudí pijúcich tento druh alkoholu v minulosti nemala skúsenosti s pitím ginu. Ružový gin teda láka aj takých ľudí, ktorí v minulosti veľmi gin neobľubovali.

Za zmienku tiež stojí, že na konferencii London Spirits Summit 2018 ginový špecialista David T. Smith poukázal na obrovský nárast počtu značiek ponúkajúcich tento druh ginu. Zatiaľ čo v roku 2013 bolo na globálnom trhu menej ako 5 značiek ružového ginu, v roku 2018 ich už bolo viac ako 150! A zatiaľ sa nezdá, že by táto tendencia mala klesať.

David T. Smith

David T. Smith, ginový odborník a autor knihy The Gin Dictionary.

Ponuka takýchto ginov je teda dnes skutočne obrovská a aj v našom e-shope nájdete viaceré ružové giny. Ktoré z nich odporúčame my v Alko90? Pozrite si zoznam nižšie.

1. Barrister Pink Gin

Barrister Pink Gin

Barrister Pink Gin je jedným z najobľúbenejších ružových ginov v našej ponuke. V roku 2022 bol u nás dokonca celkovo tretím najpredávanejším ginom. A to už hovorí samé za seba. Ide o pomerne lacný, no chuťovo výborný gin, ktorý sa skvele hodí do rôznych drinkov. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť náš recept.

2. Rammstein Pink Gin

Rammstein Pink Gin

Fanúšikov ginu a tvrdšej gitarovej hudby poteší Rammstein Pink Gin. Ako ste sa určite správne dovtípili, je to gin svetoznámej nemeckej kapely Rammstein. Názov tohto ginu však nie je nijaký lacný marketingový ťah. Na procese výroby sa podieľali samotní členovia kapely, dokonca pri schvaľovaní finálnej podoby išlo viackrát do tuhého.

Hudobníci si totiž stanovili podmienku, že gin sa nezačne predávať, pokým s každým aspektom fľaše nebude súhlasiť každý jeden z členov. Po dlhých týždňov dohadov sa však našťastie podarilo prísť ku konsenzu, a tak si môžete aj vy vychutnať nápoj, ktorý osobne schválil aj spevák kapely Till Lindemann.

3. Your Are The Gin To My Tonic

You Are The Gin To My Tonic

Ak máte doma polovičku, ktorá obľubuje gin, fľaša You Are The Gin To My Tonic bude stopercentne milým a originálnym vyjadrením lásky. Tento ružový gin sa vyrába ručne v Nemecku v malých várkach. Jeho zafarbenie majú na svedomí chutné druhy ovocia ako červené maliny, černice alebo čučoriedky. Vďaka nim tento gin skvele chutí aj vonia!

4. Parson Gin Grapy

Parson Gin Grapy

Pri zostavovaní zoznamu ružových ginov sme nemohli zabudnúť ani na Parson Gin Grapy. Tento vysoko kvalitný gin vyrábaný v Slovinsku je jediným ginom na svete, v ktorého receptúre je využitá odroda červeného viniču s názvom Jurka.

Keďže majiteľ značky Parson Gin je veľký milovník psov, rozhodol sa svoje fľaše obohatiť o zaujímavý dizajnový prvok: každý gin má na sebe pripevnený skutočný psí obojok. Ten v prípade potreby viete aj odopnúť a skrášliť ním svojho domáceho miláčika.

5. Beefeater Pink Gin

Beefeater Pink Gin

Beefeater Pink Gin je už v tejto kategórii takpovediac povinná jazda. U mnohých ľudí je práve táto fľaša jednou z prvých, ktorá im zíde na um pri slovnom spojení "ružový gin". Jeho základ tvorí klasický Beefeater Gin, ktorý je doplnený o prírodné jahodové extrakty. 

6. Garage 22 Pink Gin

Garage 22 Pink Gin

Na záver nášho zoznamu ešte spomenieme vydarený Garage 22 Pink Gin od našich západných susedov v Česku. Tento gin vyrába pražská destiléria Garage 22, ktorá sa špecializuje na výrobu rôznych ochutených ginov. V ich Pink Gine by ste našli ružové lupene a brusnice, ktoré mu prepožičali jeho typickú ružovú farbu.

Ak vás zaujal tento zoznam, odporúčame tiež navštíviť celú kategóriu Ružový Gin v našom e-shope.

Ako sa pije ružový gin?

Vďaka svojej prijemne sladkej chuti býva ružový gin často konzumovaný iba samotný, prípadne v teplejších mesiacoch aj s pár kockami ľadu.

Stačí ho ale iba zaliať kvalitným tonikom a už máte nesmrteľný drink gin & tonic, ktorý si viete pripraviť na nespočetné množstvo kombinácií. My odporúčame ružový gin tonic doplniť o rozpučené jahody alebo tmavé bobuľové ovocie a vrch pohára ozdobiť lístkom bazalky alebo vetvičkou rozmarínu. Budete prekvapení, ako táto kombinácia skvele funguje!

Ružový gin v drinku gin tonic

Ďalšie zaujímavé články
Tieto darčekové rumy potešia každého milovníka kvality
 · 5 min čítania

Tieto darčekové rumy potešia každého milovníka kvality

Poznáme to asi všetci. Každý rok o takomto čase vymýšľame, čím potešiť našich blízkych, rodinu, priateľov alebo skrátka tých, ktorých máme radi. Nikto nechce darovať darček, ktorý skončí na poličke ako "lapač prachu" alebo dokonca ešte horšie a preto ak máte…
Prečítať článok
#AlkoOkoloSveta | Zastávka č. 6: Južná Amerika
 · 4 min čítania

#AlkoOkoloSveta | Zastávka č. 6: Južná Amerika

Dnes sa prvýkrát pozrieme na južnú pologuľu a navštívime niektoré krajiny Južnej Ameriky. Pre mnohých z nás je Južná Amerika jedna veľká neznáma, preto vám ju priblížime aspoň z pohľadu kvalitného alkoholu.  
Prečítať článok