Poklady slovenských viníc: víno Tajna

Poklady slovenských viníc: víno Tajna

Našou prvou zastávkou po slovenských vinohradoch je dedinka Tajná, ktorá sa nachádza v nitrianskej vinohradníckej oblasti. Práve tu leží vinárstvo Tajna, ktoré je krásnym príkladom malej rodinnej firmy s tým pravým zapálením pre výrobu kvalitného vína.

Tajna je rodinné butikové vinárstvo s limitovanou produkciou vína, ukryté uprostred 25-tich hektárov vlastných organických vinohradov. Každá fľaša ich vína odzrkadľuje harmóniu prírody, organický prístup a svedomitú prácu. Príbeh vinárstva sa začal písať zrodom prvotnej odvážnej myšlienky vlastniť svoj vinohrad a vinárstvo. Táto myšlienka skrsla v hlave Rastislava Demeša, ktorý je do dnešného dňa riaditeľom vinárstva.

Vinársky zážitok na svetovej úrovni, za ktorým nemusíte cestovať za hranice

Vinárstvo Tajna

Uprostred dvoch honov s vinohradmi nájdete umiestnené hlavné budovy vinárstva. Tu prebieha spracovanie hrozna na finálne lahodné víno, ale aj jeho zrenie v barikových sudoch. Základ úspechu spočíva v prísnom dodržiavaní aj najmenších detailov súvisiacich s využívaním moderných technologických postupov výroby vína. Z každej odrody viniča sa tu snažia spraviť jedinečné umelecké dielo, v ktorom sú poznateľné jeho základné typické vlastnosti obohatené o štipku unikátnosti.

Unikátne a oceňované červené vína

Víno Tajna Secret Reserva

Značka Tajna sa pýši unikátnymi červenými vínami oceňovanými na prestížnych súťažiach. Z odrôd Bordeaux vznikála ich vlajková loď Tajna Cuvée Secret Reserva, no medzi ďalšími môžeme spomenúť aj veľmi obľúbené vína Tajna Dunaj, či Tajna Pinot Noir.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť a vypočuť krátky výklad k vínu Secret Reserva, ktoré prezentuje už spomínaný Rastislav Demeš.

Obľúbené biele vína z vinárstva Tajna

Biele víno TajnaZ bielych odrôd toto vinárstvo vystihuje hlavne tradičný Rizling Vlašský alebo voňavé vínko Tajna Pinot Blanc.

Z odrôd vypestovaných v ich vinohradníckom hone Sari vyrobili tiež úspešné Tajna Cuvée Sari 2018. Toto víno pozostávajúce z dvoch odrôd - známeho Sauvignonu a menej známeho, no o to zaujímavejšieho Semillotu - získalo zlatú medailu na medzinárodnej súťaži AWC Vienna vo Videni.

Pôsobivé vínne apartmány

Tajna wine appartmentsUnikátny zážitok spojený s týmto vinárstvom vám môže doplniť aj ubytovanie v apartmánoch pod ich vlastnou správou. Celkovo ide o 5 priestranných nadštandardne zariadených ubytovacích zariadení, ktoré sa nachádzajú pár kilometrov od vinárstva.

Ak si budete chcieť pobyt spríjemniť dobrým vínom, k dispozícii sú viaceré degustačné balíčky, ktoré dokonca môžete ochutnať spolu s virtuálnym someliérom. Ten vás vo videách prevedie vami zvolenými vínami a odprezentuje ich aj s odborným výkladom. Viac sa dozviete v tomto odkaze.

Vyhrajte prehliadku vinárstva Tajna

V spolupráci s týmto vinárstvom vám prinášame aj skvelú súťaž, ktorá trvá od 20.3.2023 do 3.4.2023. Výhercovia získajú možnosť nazrieť do tajov výroby vína Tajna priamo "na mieste činu" v dedinke Tajná. V čom súťaž spočíva?

Stačí, keď počas trvania súťaže kúpite akékoľvek dve vína značky Tajna a ste v žrebovaní. Kliknite na tlačidlo nižšie a vyskúšajte šťastie. Možno sa práve vám podarí absolvovať prehliadku tohto skvelého slovenského vinárstva.

Vino Tajna

Ďalšie zaujímavé články
S.B.S Origin Jamaica TECA (Recenzia)
 · 6 min čítania

S.B.S Origin Jamaica TECA (Recenzia)

S.B.S Origin Jamaica TECA je rum vyrobený pre "rum geeks", rumových fajnšmekrov. Jeho výrazná vôňa s technickými tónmi určite poteší nejedného z nich. Ak sa ale nepovažujete za súčasť tejto komunity, neľakajte sa. Stačí si napríklad pripraviť jednoduchý…
Prečítať článok
Ženy, ktoré vládnu rumu a whisky
 · 4 min čítania

Ženy, ktoré vládnu rumu a whisky

Na čele viacerých výborných značiek alkoholu stoja ženy. Prečítajte si o niektorých z nich, ktoré formujú chute tých najznámejších rumov a whisky.
Prečítať článok