10 najpredávanejších whisky roku 2022

10 najpredávanejších whisky roku 2022

Po zozname 10 najpredávanejších rumov roku 2022 vám prinášame ďalší rebríček vašich obľúbencov. Tentokrát sa zameriame na whisky, ktoré naši zákazníci počas roku 2022 nakupovali najčastejšie.

Spomedzi viac ako 300 druhov whisky v našej ponuke sa v minulom roku vyšplhali na prvé priečky v predajnosti naozaj zaujímavé kúsky. Väčšina z nich patrí do kategórie single malt whisky, teda whisky pochádzajúcej iba z jednej destilérie vyrobenej zo sladového jačmeňa. Prekvapením ale bola druhá priečka, ktorú obsadila škótska blendovaná whisky. Ktorá to bola? Čítajte ďalej a dozviete sa.

10. miesto - Jameson Whiskey

Jameson Irish Whiskey

Umiestnenie írskej whiskey Jameson v tomto rebríčku určite nikoho neprekvapila. Je to jedna z celosvetovo najznámejších blendovaných whiskey, ktorá vyniká svojou jemnou chuťou. Patrí skôr do kategórie menej náročných whiskey, ktoré oslovia široké publikum práve vďaka spomínanej jemnosti. Tá je dosiahnutá trojnásobnou destiláciou, počas ktorej vzniká jemnejší alkohol.

Ak už základnú verziu Jameson poznáte, odporúčame vám pozrieť sa aj na ostatné whiskey Jameson v našom e-shope. Nájdete medzi nimi aj staršie a vyzretejšie verzie, ako napríklad Jameson 18 Y.O., prípadne Jameson Caskmates IPA finišovanú v sudoch po pive IPA.

9. miesto - Balvenie 12 Y.O. Double Wood

The Balvenie 12 Y.O. Double Wood

Deviata priečka zoznamu najpredávanejších whisky v našom e-shope za rok 2022 patrí škótskej single malt whisky značky Balvenie. Konkrétne je to Balvenie 12 Y.O. Double Wood, 12-ročná whisky, ktorej prívlastok "double wood" naznačuje, že zrie v dvoch typoch sudov. Jej výrobcovia zvolili osvedčenú kombináciu sudov po bourbone vyrobeného z amerického dubu a sudov po sherry Oloroso vyrobených zo španielskeho dubu. Zatiaľ čo tradičné ex-bourbon sudy chuť zjemňujú a dodávajú jemný charakter, sherry drevo prináša hĺbku a plnosť chuti.

8. miesto - Talisker 10 Y.O.

Talisker 10 Y.O.Whisky s rašelinovým charakterom v našom rebríčku zastúpil Talisker 10 Y.O., ktorý rozhodne môžeme zaradiť medzi najobľúbenejšie vo svojej kategórii. Táto 10-ročná verzia je pomyselným vstupom do sveta "dymovej" whisky a tiež do rodiny značky Talisker. Má famózne bohatú a silnú rašelinovo-dymovú chuť, zatiaľ čo záver vám zanechá hrejivý a korenistý pocit v zadnej časti úst.

7. miesto - Tamnavulin Double Cask

Tamnavulin Double Cask

Na siedmom mieste sa umiestnila chutná a cenovo dostupná single malt whisky Tamnavulin Double Cask. Rovnako, ako tomu bolo pri Balvenie 12 Y.O., aj v prípade tejto whisky prívlastok "double cask" znamená zrenie v dvoch typoch sudov. Opäť sa stretávame s kombináciou sudov po bourbone a sherry Oloroso. Je to osvedčená dvojka, ktorá vytvára veľmi príjemný chuťový profil.

6. miesto - Tamnavulin Sherry Cask

Tamnavulin Sherry Cask

O priečku vyššie sa umiestnila ďalšia whisky od destilérie Tamnavulin, a to Tamnavulin Sherry Cask. Táto výborná whisky s príjemne sladkým a ovocným profilom má v zložení sudov ešte viac zastúpené sherry. Počas zrenia sa totiž Tamnavulin Sherry Cask whisky rozdelí na tri časti, pričom každá z nich je uložená do rôznych sherry sudov. Následne sa whisky opäť spojí v sudoch vyrobených z amerického bieleho dubu, kde sa všetky chute prepoja a vytvoria harmonický celok. Aj vzhľadom na cenovú kategóriu tejto whisky rozhodne odporúčame zaradiť ju do vášho domáceho baru. Neoľutujete.

5. miesto - Arran Barrel Reserve

Arran Barrel Reserve

Whisky Arran Barrel Reserve si počas roka 2022 udržiavala vysokú popularitu, ktorá jej zaistila piate miesto v obľúbenosti. Táto whisky pochádza z rovnomenného ostrova Arran a vyznačuje sa svojou špecifickou chuťou plnou citrusových plodov, hrušiek a sladového jačmeňa. Má príjemných 43% alkoholu a aj pri tejto fľaši platí, že za málo peňazí dostanete veľa muziky, príznačnejšie povedané, veľa chutnej whisky.

4. Jack Daniel's Whiskey

Jack Daniel's No. 7

Ak by sme niektorú whiskey mohli nazvať nestarnúcou klasikou, asi máloktorá z nich by si tento titul zaslúžila viac ako Jack Daniel's Old No.7. Táto whiskey pochádzajúca zo štátu Tenessee v USA je skutočne ikona v rámci svojej kategórie a nečudo, že sa umiestnila na úctyhodnej štvrtej pozícii nášho zoznamu najobľúbenejších whisky. Slováci ju skrátka milujú.

3. miesto - Jura 10 Y.O.

Jura 10 Y.O.

Bronzovú medailu si odnáša chutná škótska whisky Jura 10 Y.O. Táto unikátna whisky vzniká na odľahlom ostrove Jura, kde žije iba niečo málo cez 200 obyvateľov a takmer väčšina z nich je zapojená práve do výroby tejto whisky. Jura 10 Y.O. zrie 10 rokov v sudoch po bourbone aj sherry, čím získava sladkú, hladkú chuť s tónmi bohatej tmavej čokolády a vanilkového krému. Zaujímavosťou je, že whisky Jura je najpredávanejšia single malt whisky v Škótsku.

2. miesto - John Barr Finest

John Barr Finest

Druhé miesto je práve to prekvapenie, ktoré sme spomínali v úvode. Umiestnila sa na ňom totiž škótska blended whisky John Barr Finest. Každá zložka tejto whisky je starostlivo vyberaná a odborne miešaná master blenderom už 3. generácie, ktorého rokmi overený prístup k výrobe whisky prináša ten najlepší blend s výrazným, odmeňujúcim chuťovým profilom. John Barr Finest je známy tým, že zvyšuje očakávania tým, že svetu prináša prémiovejší štýl blendov whisky.

1. miesto - Arran 10 Y.O.

Arran 10 Y.O.

Suverénnym víťazom v obľúbenosti sa stala whisky Arran 10 Y.O. Za krátku dobu sa dostala do povedomia ľudí a niektorí ju považujú za jednu z najlepších škótskych whisky. Arran 10 Y.O. sa veľmi dobre pije, veľmi ľahko sa na jeho špecifickú chuť človek naučí a pre nie veľmi skúsených whisky zanietencov môže byť práve táto fľaša skvelým vstupom do vôd kvalitnejších single maltov. Arran 10 Y.O. pravidelne vyhráva rôzne ocenenia a možno aj preto je po tejto whisky veľký dopyt. Často sa stáva, že ju ani nestíhame doobjednávať, pretože sa v našom e-shope vždy veľmi rýchlo vypredá.

Ďalšie zaujímavé články
Diplomático Selección de Familia - Q&A
 · 3 min čítania

Diplomático Selección de Familia - Q&A

Diplomático Selección de Familia je absolútna novinka, ktorá bola navrhnutá aj pre tú najnáročnejšiu klientelu.  
Prečítať článok
Rum ako pocta otrokom, limitky zo srdca Dánska a kamarátsky rum
 · 4 min čítania
Rum

Rum ako pocta otrokom, limitky zo srdca Dánska a kamarátsky rum

Nové rumové prírastky v ponuke Alko90.sk
Prečítať článok