PREDAJŇA OD 1.4. OTVORENÁ: Pre vašu objednávku sa môžete zastaviť v pracovné dni aj osobne a to v čase 13:00 - 17:00. Doručovanie balíčkov prebieha v štandardnom režime. Platba možná iba kartou pri prevzatí tovaru. Ďakujeme za pochopenie.

Vodka

174 položiek celkom
Absolut Vodka
14,50 €
Czar´s currant
18,50 €
Ciroc, 40%, 0.7 L
33,90 €
Stolichnaya, 40%, 1 L
13,90 €
Grey Goose, 40%, 1 L
47 €
vodka
Novinka
39,90 €
Motörhead Vodka, 40%, 0.7 L
32,90 €
Absolut Drop of Love, 40%, 1L
17 €
Carskaja Gold Zlatá Vodka
15,90 €
Hore
Ďalšie produkty

Vodka je oveľa zaujímavejší nápoj, ako sa neznalému človemu môže zdať. Keď sa na vodku pozriete bližšie, nájdete kvalitný alkohol, vyrobený z najrôznejších surovín, z ktorých každá ovplyvňuje konečnú chuť hotového nápoja. 

.

História vodky

Príbeh vodky je spätý s bohatou a rôznorodou históriou, ktorá siaha na územie dnešného Ruska alebo Poľska do obdobia pred viac ako 1 000 rokmi. Neexistujú žiadne dôkazy, kto bol prvý, ale je isté, že v 15. a 16. storočí začala komerčná destilácia vodky na obidvoch územiach. 

Úplne prvé vodky boli destilované kotlíkovou metódou a ochutené bylinkami, koreninami a medom, aby sa prekryla drsná a nečistá chuť pôvodného destilátu. V tom čase bola vodka považovaná za medicínu s liečivými účinkami. Poľský lekár Stefan Falimierz, v jeho knihe "Byliny a ich účinnosť" z roku 1534, tvrdil, že vodka pomohla "zvýšiť plodnosť a prebudiť chtíč".

V dnešnej dobe sa vodka vyrába nielen v Rusku a Poľsku, kvalitnú vodku nájdete aj vo Francúzsku, USA, či dokonca na Slovensku, kde má výroba dosť dlhú tradíciu.

Destilácia a filtrácia

Hoci neexistujú univerzálne pravidlá na výrobu tohto destilátu, konečný produkt by mal byť bezfarebný, bez výraznej vône a chuti. Vďaka tomu vodka nie je úplne neutrálna a niekoľko destilériek. Tradične sa vodka vyrábala zo zemiakov, kukurice alebo zŕn, ale v súčasnosti sa produkcia rozšírila a vyrába sa aj exotickejších plodín ako hrozno, javorový sirup, či dokonca sója. Vodka nie je zrejúca a môže sa teda fľašovať a predávať ihneď po jej výrobe.

Postupne sa začal klásť dôraz na výrobu čistej vodky a tento trend trvá dodnes. Procesy čistenia sú rozhodujúce pre individualitu a kvalitu vodky, pričom v dnešnej dobe sa za dôležité považuje počet destilácií a spôsob filtrácie. Filtrácia sa môže uskutočňovať prostredníctvom rôznych látok, ktoré sú určené na odstraňovanie ďalších nečistôt z vodky. Najčastejšie sa využíva aktívneho uhlia, ale aj kremenný piesoku, Herkimer kryštály, morské riasy, striebro, či dokonca lávové kamene.

Ako piť vodku?

Vodka by sa mala vychutnávať ľadovo vychladená buď samotná, alebo v niektorom z mnohých miešaných koktejlov ako napríklad Martini, Vesper, Screwdriver, Bloody Mary alebo Greyhound.

 

Zaujímavosti o vodke

Vedeli ste, že:

  • Vodka môže byť extrémne drahá? Najdrahšiu vodku Billionaire si môžete kúpiť iba za 3.75 milióna dolárov.
  • Lyžička cukru s niekoľkými kvapkami oživí kyticu kvetov, ktorá potom vydrží dlhšie?
  • Vodka je ľahšia ako voda? Liter vody váži 1000 gramov, kdežto liter vodky iba 953 gramov.

 

Akú vodku odporúčame my v Alko90

Vodku máme v Alko90 veľmi radi a postupne sa snažíme ochutnať väčšinu značiek, ktoré máme v ponuke. Zatiaľ vám odporúčame tieto vodky: