Worthy Park Single Estate Reserve (Recenzia)

Worthy Park Single Estate Reserve (Recenzia)

Ak hľadáte poctivý vyzretý jamajský rum, ktorý nelieta vo vysokých obsahoch esterov, Worthy Park Single Estate Reserve môže byť vašou trefou do čierneho.

My v Alko90 sme veľkí fanúšikovia rumov z tejto jamajskej destilérie, pretože je na nich cítiť dôslednosť a remeselná zručnosť s citom pre detail. Poďme si teda o jednej z ich vlajkových lodí, Worthy Park Single Estate Reserve, povedať viac.

Destiléria a cukrovar Worthy Park Estate

Destiléria Worthy Park bola znovuotvorená v roku 2005 po niekoľkých desaťročiach nečinnosti. Jej korene však siahajú hlboko do minulosti. Na etikete rumov Worthy Park nájdete rok 1670, v ktorom bolo toto panstvo údajne založené. Prvá písomná zmienka o rume z Worthy Parku pochádza z roku 1741. Hovorí sa v nej o 3000 galónoch rumu, ktoré sa tu mali vyrobiť. (viď obrázok nižšie)

Worthy Park Estate 1741 prvá zmienka o rumeZdroj: https://worthyparkestate.com/heritage/

Worthy Park nebol iba cukrovarom a destilériou, vo veľkom sa tu choval aj dobytok, či pestovali tropické plodiny. Dnes už sa zameriava iba na cukor a rum. Ich výrobu však dokázali obsiahnuť tak komplexne, že si ako jeden z posledných výrobcov na svete môžu dovoliť označiť ho pomenovaním "Single Estate Rum". Čo nám toto pomenovanie hovorí?

Ako Single Estate Rum môže byť označený iba taký výrobok, ktorého celý proces výroby prebehol v danej destilérii. Hovoríme teda o kompletnom pokrytí pestovania cukrovej trstiny, jej zberu, výroby cukru a melasy vrátane nasledovnej fermentácie, destilácie, zrenia v sudoch a plnenia do fliaš.

Worthy Park Estate Pohľad z lietadla

Zdroj: https://worthyparkestate.com/heritage/

Worthy Park Single Estate Reserve Rum

Worthy Park Single Estate Reserve Rum bol prvým počinom destilérie, ktorým vkročila do sveta prémiového rumu. Vo veľmi širokej konkurencii tejto kategórie sa môže pýšiť pomerne ľahko odlíšiteľným chuťovým a aromatickým profilom. To isté platí aj pre ostatné rumy z Worthy Park. Obrovská devíza, ktorá je polovicou úspechu.

Worthy park Single Estate Reserve Rum v poháriku

Po vizuálnej stránke je rum spracovaný elegantným štýlom. Sklená fľaša má robustné a masívne dno, ktoré pôsobí veľmi odolne. Už na prvý pohľad viete, že máte dočinenia s rumom z vyššej triedy. Fľaša sa predáva v kartónovej krabičke, ktorej dizajn ladí s etiketou fľaše a skvele dopĺňa jej vzhľad.

Samotné rumy v blende sú vyrobené výhradne pot still destiláciou. Výsledná farba v pohári je skôr bledšia, a to aj napriek 6-10 rokom, ktoré trávi v ex-bourbon sudoch z amerického bieleho dubu. Rum má farbu bledšieho zlata s miernymi odleskami tmavšej hnedej. Obsah alkoholu je 45%.

Worthy Park Single Estate Reserve Rum

Pri fermentácii melasy vo Worthy Park nie je používaný "dunder" ani "muck pit", takže ich rumy neobsahujú obrovské množstvá esterov. Naopak, ponúkajú príjemnú chuť aj vôňu, z ktorej však stále cítiť Jamajku.

Vôňa je po naliatí pomerne úderná a intenzívna, zároveň pôsobivo komplexná. Je cítiť karamel a horká čokoláda, ktoré sú na pozadí podporené sladkosťou bourbonu. Neskôr sa objavujú aj tóny citrónovej kôry, vanilky a sušených hrozienok.

Chuť je na prvý kontakt prekvapivo sladká, aj keď rum neobsahuje nijaký cukor. Môžete ucítiť ovocný džem a smotanovú zmrzlinu. Záver je stredne dlhý, príjemne hladký. Opäť sa hlási k slovu karamel, zázvor a čierne korenie.

Worthy Park Single Estate Reserve rum

Záver

Worthy Park Single Estate Reserve Rum rozhodne stojí za ochutnanie. Je to výborný rum z vyššej triedy. Kvôli svojmu suchšiemu charakteru, ho budú vedieť oceniť skôr ľudia, ktorí už majú oddegustovaných viacero rumov. Zachutiť však môže aj tým, ktorí preferujú iné druhy nedosladzovaného alkoholu, napríklad whisky.

Worthy Park Single Estate Reserve Rum Hodnotenie

Ak vás tento rum zaujal, kliknite na tlačidlo nižšie, ktoré vám zobrazí Worthy Park Single Estate Reserve v našom e-shope.

Legenda k hodnoteniu:
100-96     Nektár pre bohov. Každý aspekt tejto fľaše je dotiahnutý do dokonalosti.
95-90       Výborné. Nevadilo by nám do konca života piť už iba túto fľašu.
89-85       Veľmi dobré, rozhodne odporúčame. Pravdepodobne aj my sami máme doma fľašu alebo dve.
84-80       Chutné pitie, veľmi dobrá stredná cesta. Oplatí sa kúpiť znovu.
79-70       OK. Už sme pili aj lepšie, ale nie je to prepadák.
69-60       Priemer. Pravdepodobne by sme si dobrovoľne nedali ďalší panák.
59-50       Žiadna sláva. Fajn na využitie do kokteilov, ktoré zakryjú nedostatky.
49-0         Použite radšej na varenie alebo do koláčov.

Upozornenie: Naše hodnotenie sa odvíja od čisto subjektívnych čuchových a chuťových vnemov. Aj keď sa snažíme fľaše hodnotiť čo najviac objektívne, v niektorých ohľadoch sa nemusíme zhodnúť. Preto neberte naše verdikty ako finálne a nemenné. Odporúčame ich vnímať ako jeden z faktorov, na základe ktorých sa môžete rozhodnúť. Najlepšie si urobíte obraz po odskúšaní daného alkoholu "na vlastnej koži".

Odporúčané produkty
Gift
0.7 L
45%
(0 recenzií)
Na sklade
Cena (s DPH)
61,90 €
Ďalšie zaujímavé články
Liehovary si myslia, že whisky a pivo patria k sebe. Majú pravdu
 · 2 min čítania

Liehovary si myslia, že whisky a pivo patria k sebe. Majú pravdu

Niektoré veci k sebe nespochybniteľne pasujú. Kožená bunda a rokenrol, čaj a kniha, Lasica a Satinský. Jednou takouto kombináciou je aj kvalitná whisky a dobré pivo. Ak sú obe súčasti vhodne vybrané, tak ide o neopísateľný chuťový zážitok, ktorý dokážu oceniť…
Prečítať článok
Skvelý recept na domáci vaječný likér. Vyskúšajte!
 · 2 min čítania

Skvelý recept na domáci vaječný likér. Vyskúšajte!

Hľadáte recept na najlepší domáci vaječný likér? Vyskúšajte naše jednoduché recepty na vaječný likér s vodkou alebo rumom.
Prečítať článok